Silniki samochodowe: który wybrać – benzynowy, Diesel, hybrydowy czy LPG?
Jeśli planują Państwo zakup samochodu, ale nie wiedzą, na jaki rodzaj silnika się zdecydować, to po przeczytaniu tego materiału będzie Państwu znacznie łatwiej dokonać wyboru, wybierając silnik, który będzie odpowiadał Państwa potrzebom pod wieloma względami.
Obecnie istnieją samochody, w których można zainstalować różne typy silników, a kierowcy często stają przed pytaniem: któremu z nich dać pierwszeństwo? W końcu decyzja ta wpłynie na takie aspekty jak zużycie paliwa, koszt konserwacji, łatwość naprawy, dynamika jazdy i wiele innych. W tym materiale postaramy się wyjaśnić, czym są poszczególne typy silników, jakie są ich zalety i wady.
Rodzaje silników samochodowych – podstawowy podział
Aby dokonać właściwego wyboru, należy zrozumieć główne cechy poszczególnych typów silników. Poniżej omówimy wszystkie rodzaje silników, przedstawiając ich kluczowe cechy.
Silniki benzynowe – wady i zalety
Jedna z najpopularniejszych opcji, ponieważ ma wiele zalet. Poniżej je wymieniamy:
- koszt ich naprawy będzie znacznie tańszy w porównaniu do diesli, co pozwoli znacznie zaoszczędzić na kosztach eksploatacji;
- zapewniają większą moc i doskonałą dynamikę podczas przyspieszania;
- ich praca jest cichsza i praktycznie nie występują wibracje, czego nie można powiedzieć o silnikach wysokoprężnych;
- tego typy silników spalinowych są mniej podatne na osadzanie się sadzy, dzięki czemu nie ma potrzeby częstego i dokładnego czyszczenia układu wtryskowego.
To właśnie ten szereg zalet sprawia, że są one najbardziej popularne. Jeśli mówimy o minusach, to one są, ale jest ich niewiele. Przede wszystkim jest to większe zużycie benzyny w porównaniu do oleju napędowego. W związku z tym na długich dystansach nie będą tak ekonomiczne jak różne
Samochody diesel
. A drugą wadą jest krótsza żywotność w porównaniu do diesla.Silniki Diesel – wady i zalety
A teraz weźmy pod uwagę rodzaje silników samochodowych, które pracują na oleju napędowym. I proponujemy zapoznać się z ich zaletami:
- mają znacznie niższe zużycie paliwa niż silniki benzynowe, co jest bardzo skuteczne na długich trasach;
- lepiej radzą sobie z dużymi obciążeniami, ponieważ mają duży moment obrotowy przy niskich obrotach;
- mają dłuższą żywotność niż silniki benzynowe.
Zalet może nie jest wiele, ale są one istotne dla wielu kierowców. Wady to większa emisja szkodliwych substancji do atmosfery, zwiększony hałas podczas pracy i dość wysokie koszty napraw.
Silniki hybrydowe – czy to przyszłość?
Wielu uważa, że takie silnik samochodowy rodzaje już wkrótce wyprą najpopularniejsze silniki:
samochód benzynowy
i diesla. A to za sprawą takich pozytywnych aspektów:- są oszczędne w zużyciu paliwa, ponieważ część obciążenia pracy silnika przejmuje silnik elektryczny;
- emitują mniej spalin do atmosfery, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska;
- niskie zużycie paliwa zapewnia oszczędności w obszarach miejskich o dużym natężeniu ruchu.
Tak więc obecność silnika elektrycznego ma duże zalety zarówno dla właściciela samochodu, jak i dla środowiska. Mają jednak istotne wady: wysoki koszt, jeśli dojdzie do podział silników, naprawa będzie sporo kosztować, a jazda na długich dystansach jest niemożliwa.
Silniki LPG – zalety i ograniczenia
Wielu właścicieli samochodów preferuje tego typy silników, a oto czym to jest spowodowane:
- skroplony gaz będzie znacznie tańszy niż benzyna i olej napędowy, co jest niezbędne na długich trasach;
- znacznie mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery
- niski poziom wibracji i hałasu, co zapewnia komfort kierowcy i pasażerom;
- długa żywotność, ponieważ silnik nie podlega szybkiemu zużyciu podczas korzystania z gazu.
Nie obywa się jednak bez wad, takich jak ograniczona liczba stacji, na których można zatankować gaz. Pojemność zbiornika nie jest zbyt duża, a instalacja sprzętu wiąże się z wysokimi kosztami. Ponadto, podobnie jak silniki hybrydowe, nie są one przeznaczone do pokonywania długich dystansów.
Podsumowując, jeśli będą Państwo dużo podróżować, należy wybrać rodzaje silników spalinowych, które są przeznaczone do długich podróży. Jeśli będą Państwo jeździć głównie po mieście w korkach, lepsza będzie hybryda. Jeśli ważna jest dla Państwa jego żywotność, proszę wybrać samochód na gaz.